Mikrodenetleyiciler

En kısa tanımıyla, Mikrodenetleyici, tek bir entegre devre yongası üzerindeki küçük bir bilgisayardır. Mikrodenetleyiciler, kişisel bilgisayarlarda veya çeşitli ayrık yongalardan oluşan diğer genel amaçlı uygulamalarda kullanılan mikroişlemcilerin aksine gömülü uygulamalar için tasarlanmıştır.

Mikrodenetleyiciler, otomobil motor kontrol sistemleri, implante edilebilir tıbbi cihazlar, uzaktan kumandalar, ofis makineleri, aletler, elektrikli aletler, oyuncaklar ve diğer gömülü sistemler (daha sonraki yazılarımızda açıklayacağız) gibi otomatik kontrollü ürün ve cihazlarda kullanılır.

Bir mikrodenetleyici, işlemci, bellek ve çevre birimleriyle bağımsız bir sistem olarak düşünülebilir ve bir gömülüsistem olarak kullanılabilir.Mikroişlemci yalnızca bir Merkezi İşlem Biriminden oluşurken, Mikro Denetleyici, tümü tek bir yongaya entegre edilmiş bir CPU, Bellek ve giriş çıkış birimleridir.

Mikroişlemci, RAM, ROM ve diğer çevre birimlerine arayüz oluşturmak için harici bir veri yolu kullanır, diğer yandan Mikrodenetleyici dahili bir kontrol veriyolu kullanır.

General Purpose Microprocessor System. CPU RAM ROM. I/O Timer Serial COM. Port. Microcontroller.

8 bit ,16 bit,32 bit Mikrodenetleyicilerin varlığından bahsetmek mümkün fakat günümüzde daha çok 8 bit ve 32 bit mikrodenetleyiciler kullanılmaktadır.

Microdenetleyiciler ile ilgili serimize 8 bit olan Atmel’in Atmega328p mikrodenetleyicisi üzerinden devam edeceğiz.

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s